THK_LMK16LUU Rectangular Flanged Linear Ball Bearing - Double, Steel Housing, Long Type
Brands
Product Code: LMK16LUU
  • Product Description
    Easy-to-mount square flange ballbush bearings
    LMK16LUU
    ▶ It is a type of ball bush bearing, and it is a type with a square flange.
    ▶ It has 4 screw holes for easy mounting.
    ▶ It has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 28 mm, and an overall length of 37 mm.
    ▶ It has a dynamic load rating of 775 N and a static load rating of 1180 N
    Inscribed Diameter DR (φ)
    16
    Overall length L(mm)
    70
    Outer diameter D (φ)
    28
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    2350
    Mass (g)
    176
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%